niedziela, 15 września 2013

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Trzęsacz to niewielka wieś położona na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze wzmianki o niej  pochodzą z pierwszej połowy XIV wieku. Miejscowa ludność zajmowała się głównie rolnictwem, a później także rybołówstwem. Od początku XX wieku (wkrótce po wybudowaniu w 1896 roku Gryfickiej Kolei Wąskotorowej) stała się wsią turystyczną.

Najbardziej znanym zabytkiem Trzęsacza są położone na brzegu stromego klifu ruiny gotyckiego kościoła. Kościół wybudowany został 2 kilometry od brzegu Bałtyku na przełomie XIV i XV wieku jako katolicka świątynia pw. św. Mikołaja, ale już w pierwszej połowie XVI wieku, po Sejmiku Trzebiatowskim stał się kościołem ewangelickim. Kościół był wielokrotnie remontowany i przebudowywany. W 1758 świątynię odremontowano i urządzono wnętrze w stylu renesansowym i barokowym. 

Niestety, Bóg nie był łaskawy dla gotycko-barokowej budowli. Na skutek procesów abrazyjnych morze zabierało coraz to nowe połacie lądu i już w połowie XVIII wieku odległość kościoła od klifu wynosiła niecałe 60 metrów. Próby powstrzymania procesów erozyjnych spełzały na niczym i w roku 1868 świątynia stała już tylko jeden metr od urwiska. Sześć lat później zabytkowe wyposażenie zabrano, a sam kościół ze względów bezpieczeństwa zamknięto. Niszczenie kościoła postępowało bardzo szybko: w 1891 r. ukazały się fundamenty,  w 1900 r. runęły pierwsze przypory, a rok później runęła ściana północna. Erozja wybrzeża postępowała bardzo szybko, aż do roku 1994, kiedy do morza runęła połowa ściany południowej. W 2001 roku przeprowadzono intensywne prace zabezpieczające klif, w tym uniemożliwiające zazielenienie się klifu pod ruinami. 


Ruiny kościoła w Trzęsaczu. 2011.

Ruiny kościoła w Trzęsaczu są jedynym tego typu zabytkiem w Europie.


Zielona gwiazdka obrazuje odległość kościoła od wybrzeża w XIV w.
Pokaż Refael72 - podróże na większej mapie


Opracowano na podstawie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ruiny_ko%C5%9Bcio%C5%82a_w_Trz%C4%99saczu dostęp 2013-09-14
http://pl.wikipedia.org/wiki/Trz%C4%99sacz_(powiat_gryficki)
 dostęp 2013-09-14

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz