niedziela, 15 września 2013

Fokarium Helskie

Niewątpliwą atrakcją miasteczka Hel jest fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Bycie atrakcją, to jedynie funkcja uboczna, gdyż celem przedsięwzięcia jest wspomaganie gatunku i restytucja populacji fok w Bałtyku, a także upowszechnianie wiedzy o gatunku. Zaproszenie zwiedzających poza funkcją edukacyjną pozwala pozyskiwać dodatkowe fundusze na działalność.

To, co wydaje się być tresurą (reagowanie na przywołanie, rozpoznawanie znaczków, podawanie łapy, "całuski") to tak zwany trening medyczny. Jego celem jest nie zabawianie turystów, choć ubocznie pełni taką funkcję, ale oswojenie foki z opiekunem i czynnościami przez niego wykonywanymi (dotykanie pyska i płetw), co pozwala na na kontrolę stanu zdrowia foki i ewentualne zabiegi medyczno-pielęgniarskie.

Na teren fokarium SUROWO ZABRONIONE jest wprowadzanie i WNOSZENIE (uściślenie dla kazuistów prawnych) jakichkolwiek zwierząt. Ma to uzasadnienie praktyczne. Choroba niegroźna dla psa może być śmiertelna dla foki.

Gdy zwiedzałem fokarium mieszkało w nim sześć fok: Bubas, Unda Marina, Agata, Ania i Ewa oraz Fok - syn Mariny i nieżyjącego już Balbina.

Zwiedzający mogą obserwować pokazy karmienia i trening medyczny dwukrotnie, a podczas wakacji letnich trzykrotnie w ciągu dnia. Godziny treningów to 11:00, 14:00 i w wakacje 17:00.

Ponadto na terenie fokarium działa muzeum z wystawą "Ssaki naszego morza". Jednym z eksponatów jest foka Krystyna, która zdechła na skutek zatrucia monetami wrzucanymi do basenów "na szczęście" przez pseudoturystów.

Dla miłośników wrzucania monet "na szczęście" przygotowana jest specjalnie wyprofilowana skarbona, gdzie wrzucona moneta stacza się do zasobnika zakreślając efektowną spiralę.  

Każda foka ma swój znaczek
Pielęgnacja Bubasa
Całuśnica :)
Całuję rączki, podaję łapkę

Krystyna, ofiara bezmyślności "turystów"
Bilet wstępu do fokarium kosztuje 5,- zł, zwiedzanie muzeum dodatkowo 1,- zł.


Pokaż Refael72 - podróże na większej mapie


Opracowano na podstawie strony  Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii UG, dostęp 2013-09-15

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz