czwartek, 25 kwietnia 2013

Skalne miasto Adršpach

Wybierając się do Adršpach należy zaopatrzyć się w wygodne buty (wystarczą sportowe do chodzenia), kilka godzin wolnego czasu i aparat fotograficzny. Wędrując widzimy wspaniale ukształtowane formy skalne przypominające ludzi, zwierzęta czy różne sprzęty.

Możemy stanąć wśród stada słoni, popatrzeć na całującą się parę kochanków, usłyszeć muzykę z kamiennych organów czy znaleźć zgubioną rękawiczkę. Mijając kapliczkę zadumać nad tymi, którym nie było dane wrócić z górskiej wędrówki.

Autor obok Słonia
© Refael72

Kochankowie

Organy

Rękawiczka

Kapliczka "tym, co nie powrócili"

Adršpašské skály są też miejscem, które upodobali sobie znani ludzie - jednym z nich był J.W. Goethe, o którego bytności w Adrszpaskich Skałach informuje pamiątkowa tablica i popiersie poety.
Popiersie Goethego

Inną (dodatkowo płatną) atrakcją jest skalne jeziorko, po którym odbywają się wycieczki łodzią. 
Skalne jeziorko

Na koniec wycieczki warto obejść sztuczne jeziorko w dawnym żwirowym wyrobisku.
Jeziorko w dawnej żwirowni

Dodatkowo jadąc do Adršpach od strony Trutnova warto wybrać krótszą, ale trudniejszą (w okresie zimowym droga może być nieprzejezdna) i znacznie ciekawszą trasę - w miejscowości Chvaleč należy skręcić w lewo i pojechać przez góry. 
Droga przez góry - "zakręty śmierci"
Będziemy mogli zaobserwować kilka następujących bezpośrednio po sobie "zakrętów śmierci".Pokaż Refael72 - podróże na większej mapie

Cennik:
 • Dorośli  70,- Kč
 • Dzieci (6+), studenci, emeryci 35,- Kč
 • Rodzinne (2+2) 170,- Kč
 • Pies 10,- Kč
 • skalne jeziorko 50,- Kč

Parking:

 • rower 10,- Kč
 • motocykl 40,- Kč
 • Samochód, van 100,- Kč
 • minibus 150,-Kč
 • autobus 300,- Kč

Bilet jest ważny także na Teplické skalní město pod warunkiem przejścia wąwozem.

Więcej informacji: http://www.adrspach.cz/

4 komentarze:

 1. Ale tam pięknie! Narobiłeś mi smaku, naprawdę. Nie wiem czy bardziej podoba mi się skalne jeziorko czy je w dawnej żwirowni. Naprawdę urokliwe miejsce, takie idealne do zadumy. Czy tam jest dużo turystów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybierz się, bo warto. Turystów jest sporo, ale nie na tyle, by było zbyt ciasno.

   Spacer wokół jeziorka "żwiropwego" to około 800 metrów. Jeziorko zachwyca zachwyca paletą zieleni i niebieskości.

   Skalne jeziorko to wyłącznie krótka wycieczka łódką. Oprócz samego mikrorejsu ciekawy jest pan flisak, który czesko-polską mieszanką opowiada różne zmyślone historyjki, np. o sequelu "Titanica" jaki był kręcony na jeziorku FOTO TUTAJ. Oczywiście cała wycieczka zapowiadana jest jako WYSOCE NIEBEZPIECZNA, co sugeruje STOSOWNY NAPIS.

   Mój zachwyt wzbudziły drzewa, rosnące bezpośrednio na skałach, wykorzystujące każdą szczelinę, by chwycić się ziemi i rosnąć.

   Z informacji praktycznych - w ramach ceny za zwiedzanie Adršpašského města możesz też zwiedzić Teplické město. Warunek jest jeden - musisz przejść bezpośrednio wąwozem. Wtedy siłą rzeczy jeziorko żwirowe musi wskoczyć na początek planu wycieczki.

   pozdrawiam

   Usuń
 2. Właśnie wróciliśmy z kompleksu Ardspach-Teplice. Ciekawa wycieczka całodzienna. Od strony Ardspach pełna cywilizacja, klapki wystarczą. Jak jakiś amerykański turysta zejdzie z tego śiata z zachwytu, to wywiozą meleksem. W kierunku Teplic zółty szlak wymaga jednak lepszego obuwia. Na trasie do powąchania fajne wrzosowiska. Skały teplickie są IMO ciekawsze, bardziej naturalne i dużo bardziej zróżnicowane. Z powodu większej ilości schodów, gorszej nawierzchni wymagają więcej samozaparcia. Dzieci poniżej lat 4 na własnych nogach i wózki nie wchodzą w grę. Cały kompleks nazwałbym środkowo-europejską Petrą (Jordania - must see). Porównanie trochę, jak malucha do Audi 80, ale pewne podobieństo występuje. Polecem na całodzienną wycieczkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawe miejsce, wszystkie z trzech rzeczy, które wymieniono na początku postu, na pewno się przydadzą. Zwłaszcza czas (dużo czasu!) i aparat fotograficzny. Obok takich widoków nie można przejść obojętnie!

  http://stopawstope.blogspot.com/2016/03/skay-adrszpaskie.html

  OdpowiedzUsuń