sobota, 27 października 2012

Żołnierze Wyklęci - ks. Władysław Gurgacz

Wybierając się na wędrówkę po Beskidzie Sądeckim na Halę Łabowską nie możemy zapomnieć by do plecaka zapakować znicz. Kilka-kilkanaście minut od schroniska w stronę Łomnicy przy niebieskim szlaku stoi obelisk pamięci księdza kapitana Władysława Gurgacza, kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej (PPAN), zamordowanego w Krakowie 14 września 1949 r. przez władze komunistyczne po pokazowym "procesie sądowym".

Ks. Gurgacz został 14.06.2008r. odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Prezydent Kaczyński w liście do uczestników uroczystości odznaczenia napisał min.:
Ojciec Gurgacz wiedział, że przystępując do Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, zamyka przed sobą wszelkie możliwości powrotu do normalnego życia. W imię miłości Boga i ojczyzny wybrał los ludzi wyklętych przez komunistyczną propagandę i wyjętych spod prawa, nieustannie tropionych przez aparat bezpieczeństwa, zaciekle zwalczanych, a w razie aresztowania okrutnie torturowanych i skazywanych na śmierć. I nie zawahał się pójść tą drogą aż do samego końca.
Źródło: Oficjalna strona Prezydenta RP
Oprac. z wykorzystaniem Wikipedii polskiej i angielskiej

Obelisk pamięci ks. W. Gurgacza
przy niebieskim szlaku z Łomnicy-Zdrój na Halę Łabowską Pokaż Refael72 - podróże na większej mapie

1 komentarz:

  1. Przy tym pomniku dość często stawiane są znicze czy jakieś kwiaty. Kilka razy przechodziłem tym szlakiem i prawie zawsze coś tam leżało. Ludzie pamiętają takich bohaterów. Polecam wszystkim Beskid Sądecki: http://www.beskidsadecki.eu

    OdpowiedzUsuń