poniedziałek, 6 lutego 2012

2011-07-10
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

Coraz popularniejszą atrakcją turystyczną stają się parki miniatur. Pozwalają one w przeciągu kilkudziesięciu minut zwiedzić cały region, kontynent czy nawet cały świat.

Pierwszym parkiem jaki miałem okazję zwiedzić był Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach.

Jeszcze przed bramą pierwsze miłe zaskoczenie: bezpłatny parking. Kupujemy bilety - kolejna miła niespodzianka, i to podwójna: pierwsza to cena biletu, druga to bezpłatne kamerowanie. Właściciel parku w wywiadzie dla lokalnej gazety powiedział, że jego celem było stworzenie miłego, rodzinnego miejsca, w którym turysta będzie się czuł jak oczekiwany gość, i do którego chętnie wróci nie zaś jako osoba, którą się chce wyssać z pieniędzy.

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, który opowiada o historii oglądanych zabytków, a przy niektórych miniaturach równie pasjonującą historię jej powstawania. Możemy też zobaczyć obiekty, które nie dotrwały do naszych czasów - na przykład Śnieżkę ze schroniskiem Preussische Baude z 1862 roku rozebranym w latach 60-tych ub. wieku. Park ma również swoją maskotkę. Jest nią... jamnik. Kilka jamników z wikliny możemy spotkać "biegających" po parkowych trawnikach, jamnik widnieje też w reklamie parkowego bistro. Jak jamnik został logo parku? Właściciel przygarnął zbłąkanego pieska, jamnika. Podczas kręcenia migawki dla Teleexpressu kamerzysta poprosił o "żywy, ruchomy obiekt" mogący dać wyobrażenie rozmiaru miniatur. W rolę obiektu wcielił się Lumpi. 


Park Miniatur rozwija się i w marcu 2012 ma powstać w Niechorzu jego filia - Park Latarni Morskich Wybrzeża Bałtyckiego. W chwili gdy zwiedzałem park ekspozycja latarni znajdowała się jeszcze w Kowarach, przed terenem parku. 


Więcej informacji na stronie Parku TUTAJ

Cerkiew św. Archanioła Michała w Sokołowsku
Schronisko "Samotnia"
Schronisko "Strzecha Akademicka"
Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce
Zamek Chojnik
Świdnica. Kościół Pokoju.
Zamek w Karpnikach.
Kościół Wang w Karpaczu.
Śnieżka sprzed 1962.
Latarnie Morskie Wybrzeża Bałtyckiego. Jeszcze w Kowarach.
Jamnik jako reklama bistro.
Jamnik  "spacerujący"  po parkowym trawniku.Pokaż Refael72 - podróże na większej mapie


1 komentarz:

  1. Czyli warto zajrzeć :) A my byliśmy w Kowarach i park miniatur pominęliśmy. Cóż, do naprawienia następnym razem. Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na kolejne wpisy!

    OdpowiedzUsuń